Karpálny tunel endoskopicky

Endoskopia je hitom chirurgických metodík posledných niekoľko rokov. Vyvíja sa v metódu voľby v mnohých terapeutických postupoch v rámci chirurgie, ortopédie, traumatológie. Je jednoduchá, komfortná a rýchla. Má značný pooperačný benefit pre pacienta.

Takou je aj endoskopia karpálneho tunela. Počet pacientov so syndrómom karpálneho tunela prerastá v civilizačnú chorobu, súvisí to nielen so zmenou pracovných zvyklostí, spoločenských nárokov, ale aj s dokonalejšou diagnostikou a povedomím lekárov o bežnosti a častosti tohto ochorenia.

Elegantné riešenie syndromu karpálneho kanála je preťatie tzv. priečneho väzu zápästia, ktorý spôsobuje útlak na mediánny nerv, a jeho uvoľnenie. Vytvoríme tým základný predpoklad pre úľavu od tŕpnutia prstov, bolestí, od neschopnosti udržať predmety v ruke i od bezsenných nocí, kedy ruka človeka trápi a dochádza k nespavosti a dyskomfortu pacienta.

Karpálny tunel
Karpálny tunel

Prečo endoskopicky ?

Spomeniem jednoznačné benefity –

  • minimálna invazivita len s drobnou ranou na zápästí,
  • rýchlejšie zhojenie,
  • detailná vizuálizácia operačného poľa pri zákroku,
  • krátka operačná doba /5 min/,
  • bezpečnosť procedúry,
  • skorá rekonvalescencia

Endoskopicky zákrok ocenia diabetici, pacienti s metabolickými ochoreniami s problematickým hojením rán, pacient s pridruženými ochoreniami, i mladí ľudia s potrebou skorého návratu do práce.

Pooperačný priebeh je bez akejkoľvek fixácie ruky, potrebné je len sterilné krytie ranky bežnou náplasťou, odoznenie bolestí je rýchle a pacient okamžite začína s precvičovaním ruky a prstov. Týždeň po zákroku sa odstraňujú stehy. Pacienti rehabilitujú individuálne, ale odporúčame aj procedúry v rámci rehabilitačných pracovísk. Návrat do práce je rôzny, závisí od charakteru pracovného zamerania, bežný je časový interval 1 – 3 týždňov.

Nutná je EMG kontrola u neurológa do 6 mesiacov po operačnom zákroku.

Komplikácie sú mimoriadne zriedkavé, je nutné si uvedomiť, že karpálny tunel neobsahuje len nerv, ale aj viacero šliach – ohýbačov prstov a tieto môžu byť po zákroku podráždené, čo sa prejaví prolongáciou pooperačných bolestí , ide však o krátkodobé ovplyvnenie. Riziko vzniku infekcie, krvnej podliatiny a reziduálnych klinických symptómov je pri minimálnej invazivite výrazne znížené.

Karpálny tunel
Karpálny tunel
Karpálny tunel