Očkovanie proti rakovine krčka maternice

Gynekologička MUDr. Vilma Karisná pozýva všetky svoje pacientky na preventívne očkovanie proti rakovine krčka maternice. Rakovina krčka maternice je problém, ktorý postihuje veľa žien. Je to druhé najčastejšie nádorové ochorenie žien do 45 rokov a tretia najčastejšia príčina úmrtia žien na nádorové ochorenie, po rakovine prsníka a rakovine pľúc. Každý rok je na Slovensku priemerne 550 nových prípadov rakoviny krčka maternice. 200 z nich na toto ochorenie zomrie.

Očkovanie proti rakovine krčka maternice

Čo je rakovina krčka maternice?

Rakovina krčka maternice je abnormálny rast buniek krčka maternice (spodnej časti maternice resp. uteru). Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice začínajú infikovaním sa ľudským papilomavírusom (HPV).

Čo spôsobuje rakovinu krčka maternice?

Rakovinu krčka maternice vyvolávajú určité typy papilomavírusov alebo HPV. Doteraz bolo objavených viac ako 100 typov. Väčšina z nich sú nízkorizikové typy, ktoré nespôsobujú rakovinu krčka maternice. Na druhej strane, vysokorizikové typy môžu vyvolávať zmeny v sliznici krčka maternice, čo môže viesť až k rakovine krčka maternice.

Ako sa šíri vírus?

Vírus sa prenáša pohlavným stykom alebo pri intímnom kontakte s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Preto každá sexuálne aktívna žena je ohrozená touto vírusovou infekciou. Až 80% sexuálne aktívnych žien sa počas svojho života nakazí niektorým vírusom HPV. Používanie kondómu síce znižuje riziko prenosu infekcie, ale úplne vás neochráni, pretože vírus sa môže nachádzať aj na koži v tesnej blízkosti vonkajších pohlavných orgánov.

Ako vzniká rakovina krčka maternice?

HPV je veľmi rozšírený vírus, ktorý sa ľahko prenáša. Náš imunitný systém našťastie zvíťazí nad väčšinou infekcií aj bez toho, aby sme o nich vedeli. Ale ak infekcia niektorými vysokorizikovými typmi vírusu HPV pretrváva, môže viesť ku vzniku rakoviny krčka maternice. Včasné štádiá zmien na krčku maternice nesprevádzajú žiadne príznaky. Z buniek infikovaných vírusom môžu postupne vzniknúť predrakovinové zmeny a neskôr aj rakovina. Zvyčajne to však trvá viac rokov, pokiaľ sa tieto zmeny nepodarí odhaliť skôr. Preto by ženy nemali podceňovať preventívne urogynekologické prehliadky.

Koľko stojí očkovanie proti rakovine krčka maternice?

  • jednu kompletnú vakcináciu tvoria tri dávky účinnej látky
  • cena: 512,- €
  • poznámka: Zdravotné poisťovne priplácajú desať percent na túto vakcínu len dievčatám v dvanástom roku ich života

Dôležité upozornenie

Očkovanie proti rakovine krčka maternice nenahrádza pravidelné gynekologické prehliadky, ktorých súčasťou je i onkologická prevencia, vrátane sterov z krčka maternice.

Objednajte sa na očkovanie proti rakovine krčka maternice

Nečakajte na pozvanie od lekára, ale sami sa iniciatívne informujte o možnosti očkovania proti rakovine krčka maternice na našej urogynekologickej ambulancii. Je oveľa jednoduchšie chorobám predchádzať, ako ich liečiť.